Załącznik nr 1 do
POROZUMIENIA ŚRODOWISKOWEGO
w sprawie rozwoju, utrzymania i eksploatacji
Miejskiej Sieci Komputerowej OLMAN w Olsztynie
R E G U L A M I N
MIEJSKIEJ SIECI KOMPUTEROWEJ OLMAN
POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1
- Miejska Sieć Komputerowa OLMAN w Olsztynie, zwana dalej Siecią Miejską, jest zespołem środków technicznych i organizacyjnych, służących do świadczenia usług teleinformatycznych na bazie infrastruktury własnej, jak i innych operatorów telekomunikacyjnych.
- Zadaniem Sieci Miejskiej jest świadczenie usług o zasięgu lokalnym, krajowym i międzynarodowym głównie na rzecz środowiska naukowo-akademickiego i badawczego. Administracja publiczna oraz użytkownicy komercyjni mogą korzystać z usług świadczonych przez Sieć Miejską w sposób nieuszczuplający potrzeb środowiska naukowo-akademickiego i badawczego.
- Sieć Miejska prowadzi działalność na terenie województwa warmińsko-mazurskiego w ramach zezwolenia operatorskiego Urzędu Regulacji Telekomunikacji (decyzja Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji nr DRT-WZ-609/4135/01 z dnia 10 sierpnia 2001 r.) oraz posiada status Local Internet Registry wydany przez RIPE NCC z przyznanym identyfikatorem pl.olman.
- Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, reprezentowany przez JM Rektora uznaje się za Jednostkę Wiodącą w zakresie budowy i utrzymania oraz rozwoju Sieci Miejskiej.
- Uczestnikami Sieci Miejskiej są sygnatariusze Porozumienia OLMAN.
- Użytkownikami Sieci Miejskiej są instytucje, która zawrą z Jednostką Wiodącą Sieci Miejskiej stosowną umowę o świadczenie usług teleinformatycznych, w tym Uczestnicy Sieci Miejskiej.
- Użytkownikiem Sieci Miejskiej jest także osoba, która posiada konto w sieci lokalnej Uczestnika lub Użytkownika Sieci Miejskiej.
- Wszyscy Uczestnicy Sieci Miejskiej mają równe prawa do korzystania z Sieci Miejskiej. Prawa Użytkowników Sieci Miejskiej są regulowane odrębnymi umowami. Uczestnik i Użytkownik Sieci Miejskiej nie ma prawa w jakikolwiek sposób utrudniać lub uniemożliwiać korzystania z dostępu do sieci innym Uczestnikom i Użytkownikom Sieci Miejskiej.
- Podstawowym elementem Sieci Miejskiej jest węzeł – miejsce dołączenia sieci lokalnej do Sieci Miejskiej. W skład węzła wchodzą: przyłącza światłowodowe, przełącznica światłowodowa i urządzenie z portem, przez który sieć lokalna jest przyłączona do Sieci Miejskiej.
- Obowiązkiem Uczestnika Sieci Miejskiej, na terenie którego posadowiony jest węzeł Sieci Miejskiej jest wydzielenie odpowiedniego miejsca zabezpieczonego przed nieuprawnionym dostępem w celu zainstalowania urządzeń sieciowych.
- Sieć Miejska ma prawo, niezależnie od formy własności sprzętu zainstalowanego w węźle, do jego doposażania oraz do dołączania do węzła użytkowników z innych instytucji niż administrująca węzłem. W przypadku planowanej rozbudowy sieci, Sieć Miejska ma prawo w porozumieniu z właścicielem sprzętu posadowionego w węźle, do jego rozbudowy i rekonfiguracji.
- Obsługę finansowo-księgową Sieci Miejskiej zapewnia Kwestura Jednostki Wiodącej.
- Regulaminy sieci zewnętrznych, z którymi Sieć Miejska współpracuje obowiązują w zakresie współpracy z nimi.
ORGANY MSK OLMAN
§ 2
Organami Miejskiej Sieci Komputerowej OLMAN są:
- Rada Użytkowników
- Zarządzający
- Koordynator
§ 3
- Skład, zadania i tryb funkcjonowania Rady Użytkowników określa jej regulamin, będący załącznikiem nr 2 do Porozumienia Środowiskowego z dnia 27 października 1997 r. z późniejszymi zmianami.
- Rada Użytkowników jest organem opiniodawczo-stanowiącym.
§ 4
- Zarządzającym Miejskiej Sieci Komputerowej OLMAN jest JM Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
- Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie może powierzyć wykonywanie funkcji Zarządzającego właściwemu Prorektorowi.
§ 5
Do Zarządzającego należy w szczególności:
- wydawanie aktów normujących zarządzanie eksploatacją Siecią Miejską po zaopiniowaniu przez Radę Użytkowników lub z jej inicjatywy,
- ustalanie zasad rozliczeń za usługi świadczone przez Sieć Miejską po zaopiniowaniu przez Radę Użytkowników.
Zarządzający, na podstawie pisemnego wniosku Rady Użytkowników lub z własnej inicjatywy skonsultowanej z Radą Użytkowników, powołuje lub odwołuje Koordynatora Miejskiej Sieci Komputerowej OLMAN.
§ 6
Do obowiązków Koordynatora należy:
- utrzymywanie bieżących kontaktów z przedstawicielami Ministerstwa Nauki i Informatyzacji i innych instytucji współpracujących z Siecią Miejską oraz przedstawicielami uczestników Porozumienia Środowiskowego, a także z instytucjami wykonującymi prace na rzecz Sieci Miejskiej i organami kontrolnymi właściwymi w sprawach telekomunikacji i teleinformatyki,
- pozyskiwanie środków finansowych z Ministerstwa Nauki i Informatyzacji oraz innych źródeł,
- rozliczanie środków finansowych otrzymywanych z Ministerstwa Nauki i Informatyzacji oraz innych źródeł,
- prowadzenie spraw budowy, utrzymania, rozwoju i administrowania Siecią Miejską przy pomocy Ośrodka Eksploatacji i Zarządzania Miejską Siecią Komputerową OLMAN, utworzonego w strukturze Jednostki Wiodącej.
- przedstawianie Zarządzającemu planów utrzymania i rozwoju Sieci Miejskiej oraz harmonogramów działań inwestycyjnych z tym związanych oraz sprawozdań finansowych i rzeczowych z działalności Sieci Miejskiej.
ADMINISTROWANIE MSK OLMAN
§ 7
- Koordynator jest dyrektorem Ośrodka Eksploatacji i Zarządzania Miejską Siecią Komputerową OLMAN, zwanego dalej Ośrodkiem.
- Zarządzający, na pisemny wniosek Koordynatora, powołuje lub odwołuje Administratora Miejskiej Sieci Komputerowej OLMAN, zwanego dalej Administratorem Sieci Miejskiej oraz inne osoby sprawujące funkcje pomocnicze w Ośrodku.
- Do zadań Administratora Sieci Miejskiej należy w szczególności:
- sprawowanie nadzoru nad prawidłową eksploatacją Sieci Miejskiej,
- administrowanie urządzeniami i zasobami Sieci Miejskiej,
- określanie adresacji sieci lokalnych podłączonych do Sieci Miejskiej,
- prowadzenie rozliczeń użytych zasobów w ramach Sieci Miejskiej,
- opiniowanie wniosków o przyłączanie sieci lokalnych do Sieci Miejskiej,
- nadzór nad usuwaniem uszkodzeń i awarii w Sieci Miejskiej.
- Administrator Sieci Miejskiej ponosi odpowiedzialność za prawidłowe funkcjonowanie sieci.
- Administrator Sieci Miejskiej realizuje polecenia Koordynatora w sprawach utrzymania oraz rozwoju Sieci Miejskiej.
§ 8
- Dołączanie do Sieci Miejskiej nowych Uczestników Sieci Miejskiej odbywa się po złożeniu wniosku do Przewodniczącego Rady Użytkowników z prośbą o włączenie do sieci. Wniosek powinien zawierać: cel podłączenia, opis struktury sieci lokalnej, proponowany sposób podłączenia oraz sposób finansowania inwestycji.
- Dołączanie do Sieci Miejskiej nowych Użytkowników Sieci Miejskiej odbywa się na podstawie wniosku Koordynatora po podpisaniu stosownej umowy przez Zarządzającego.
- Włączanie do węzłów nowych sieci lokalnych musi być konsultowane z Ośrodkiem w celu uzgodnienia miejsca włączenia, odpowiedniej konfiguracji sprzętowej węzła oraz prawidłowego skonfigurowania urządzeń sieciowych. Niedozwolone jest wykonywanie, bez uzgodnienia z Administratorem Sieci Miejskiej, czynności mogących zakłócić pracę sieci takich jak:
- odłączanie zasilania urządzeń sieciowych (wyłączając awarie zasilania z przyczyn zewnętrznych),
- zmiana konfiguracji węzła, portów urządzeń,
- dołączanie nowych sieci lokalnych,
- zmiana oprogramowania bądź konfiguracji na urządzeniach sieciowych bezpośrednio współpracujących z węzłem Sieci Miejskiej,
- podłączanie do węzłów połączeń „dial up”.
- W przypadku przyjęcia do Sieci Miejskiej nowych Uczestników bądź Użytkowników Ośrodek określa warunki techniczne dołączenia.
- Dołączanie do sieci Sieci Miejskiej Użytkowników prowadzących działalność komercyjną realizowane jest wyłącznie przez Ośrodek na podstawie stosownych umów.
PRAWA I OBOWIĄZKI UŻYTKOWNIKÓW MSK OLMAN
§ 9
- Uczestnik lub Użytkownik przyłączony do Sieci Miejskiej zobowiązany jest do przekazania danych kontaktowych administratora własnej sieci do Administratora Sieci Miejskiej w momencie podpisywania umowy o świadczeniu usług teleinformatycznych.
§ 10
- Do obowiązków administratora sieci lokalnej Uczestnika lub Użytkownika przyłączonej do Sieci Miejskiej należy w szczególności:
- bezpośrednia współpraca z Ośrodkiem w zakresie eksploatacji węzła.
- informowanie Ośrodka o wszystkich zaobserwowanych wydarzeniach dotyczących pracy węzła mogących mieć wpływ na jego funkcjonowanie (np. spodziewane wyłączenie zasilania).
- bezwzględne przestrzeganie poufności powierzonych informacji dotyczących węzła
- opracowanie regulaminu korzystania z tej sieci oraz ustalenie z Administratorem jego zgodności z regulaminami obowiązującymi w Sieci Miejskiej,
- zapewnienie Administratorowi Sieci Miejskiej lub upoważnionym przez niego pracownikom możliwości przeprowadzania kontroli prawidłowości eksploatacji Sieci Miejskiej, w tym udostępnianie danych o urządzeniu aktywnym, będącym technicznym punktem styku sieci lokalnej instytucji i Sieci Miejskiej,
- informowanie korzystających z usług Sieci Miejskiej o zasadach prawidłowej eksploatacji sieci,
- zapewnianie i kontrola prawidłowości korzystania z usług Sieci Miejskiej,
- wykonywanie zaleceń eksploatacyjnych Administratora Sieci Miejskiej, szczególnie w sytuacjach awarii lub zakłóceń eksploatacji.
- udział w szkoleniach organizowanych przez Ośrodek.
§ 11
- Administrator Sieci Miejskiej i upoważnieni jego współpracownicy mający dostęp do zasobów sieci lokalnych instytucji, obowiązani są do zachowania w tajemnicy uzyskanych informacji.
- Administrator sieci lokalnej instytucji oraz inne osoby z nim współpracujące mają obowiązek zachowania w tajemnicy informacji pozyskanych drogą kontaktu z Administratorem Sieci Miejskiej.
- W przypadku wykorzystywania konta osobistego lub innej formy dostępu do sieci przez osoby w jednostkach będących Uczestnikami Sieci Miejskiej do celów komercyjnych lub niezgodnych z obowiązującym prawem i ogólnie przyjętymi normami społecznymi, Administrator sieci lokalnej Uczestnika, po uzyskaniu informacji, ma obowiązek kontroli i zablokowania dostępu do sieci. O powtarzających się nagminnie przypadkach łamania niniejszego Regulaminu Administrator Sieci Miejskiej powiadamia Radę Użytkowników oraz władze Uczestnika Sieci Miejskiej.
§ 12
Instytucje, których sieci lokalne zostały przyłączone do Sieci Miejskiej, mają obowiązek zapewnić, aby ich pracownicy lub inne osoby korzystające z usług Sieci Miejskiej za pośrednictwem ich sieci lokalnych:
- przestrzegały regulaminu i zasad prawidłowego korzystania z usług Sieci Miejskiej.
- stosowały się do zaleceń administratora sieci lokalnej.
§ 13
Uczestnik i Użytkownik Sieci Miejskiej jest zobowiązany do pokrycia straty powstałej z powodu postępowania niezgodnego z zasadami eksploatacji Sieci Miejskiej przez jego pracowników lub inne osoby korzystające z usług Sieci Miejskiej za pośrednictwem jego sieci lokalnej.
§ 14
Regulamin zostaje opublikowany w dniu 1 lutego 2004 roku i wchodzi w życie z dniem 1 marca 2004 roku.